För optimal avkastning rekommenderas 3 plantor/meter. Vi rekommenderar även att man kompletterar med en eller två senare sorter för att få en rejäl skörd som sträcker sig över hela säsongen. ‘Aspalim’ ger 100% hanplantor vilket säkrar god skörd. Larsvikens sparrisplantor är barrotade och av högsta yrkesodlarkvalitet. Sorteringen på dessa plantor är något mindre än A-plantor, alltså så kallade B-plantor. Det är fortfarande fina och livskraftiga plantor men de tar ett år extra innan de ger full skörd.
Sparrisplantor ’Aspalim’ 5-pack B-plantor
/ 5-pack
inkl moms
Sparrisplantor ’Aspalim’ 5-pack B-plantor Asparagus officinalis
’Aspalim’ är välbeprövad klassisk sparrissort som ger riktigt tidig skörd. Lite tjockare stjälkar med mjäll konsistens och fin smak. Tack vare den tidiga premiärskörden blir säsongen lång och skörden stor.
Utgått Denna produkt finns inte med i årets sortiment, men kan säkert komma tillbaka i framtiden. Har du några frågor är du varmt välkommen att mejla oss på info@larsviken.se
Så-/Planteringstid:
April
Maj
Juni
Blom-/Skördetid:
Maj
Juni
Odlingsegenskaper:
Lättodlad
Ätbar
Odla i kallare klimat
Färg:
Grön
Växtläge:
Sol
Relaterade produkter
-
Jordgubbsplantor ’Verdi’ 6-pack
Förbeställ169 kr -
Trädgårdsiris ’Immortality’ barrotad
99 kr -
Iris ’Sunset Sky’ barrotad
99 kr



