’Elverum’ är lite senare än ’Topstar’ men tidigare än ’Rema’. Du kan räkna med att börja skörda de späda skockorna i september och skörda fram till nästkommande vår. Plantan blir ca 2 meter hög och blommar med små solrosformade blommor sent på säsongen.
5 stycken jordärtskockor har en vikt på ca 250-300 g och är en lämplig mängd för plantering i pallkrage. Larsvikens jordärtskockor är av högsta yrkesodlarkvalitet, ekologiskt odlade och certifierade. Fina knölar från duktiga ekologiska danska bönder.
Jordärtskockor planteras tidigt på våren, när jorden har tinat och är fri från tjäle. Gillar du lättodlade grönsaker som ger riklig skörd utan allt för mycket arbete så är jordärtskockor definitivt en sort för dig.

